Fjalë Kyçe

Vulin ka një kërkesë ndaj Bashkimit Evropian kundër Kosovës

Vulin ka një kërkesë ndaj Bashkimit Evropian kundër Kosovës

Ministri serb i Mbrojtjes Aleksander Vulin tha të hënën se Bashkimi Evropian duhet të ndalojë procesin e liberalizimit të vizave për qytetarët e Kosovës nëse Prishtina nuk heq dorë nga tarifat 100 përqind të mallrave serbe.

Vulin i tha televizionit shtetëror serb (RTS) se BE-ja duhet të ndryshojë politikën e saj ndaj Kosovës nga karota në shkop, duke shtuar se Prishtina gjithmonë shpërblehet për atë që tha ai për sjellje të keqe. Ai tha se BE-ja duhet të ndalojë zbatimin e Marrëveshjes së Stabilizim Asociimit dhe të parandalojë lëvizjen e lirë të zyrtarëve të Kosovës, transmeton GazetaAlo.

I pyetur për të komentuar miratimin e ligjeve për të formuar Ushtrinë e Kosovës, ministri i mbrojtjes tha se misioni i KFOR-it ishte të parandalonte organizimin e formacioneve të armatosura në Kosovë, duke shtuar se përpjekjet për të formuar formacionet para-ushtarake në veri do të ndaleshin brenda disa minutave. Ushtria e Serbisë ka komunikim të rregullt me ​​KFOR-in dhe do të vazhdojë bashkëpunimin, tha ai.

Ai gjithashtu bëri thirrje për zgjedhje të parakohshme parlamentare “për t’i dhënë fund debatit rreth asaj se si ne jemi një vend diktatorial pa demokraci”./GazetaAlo/