Fjalë Kyçe

Vullkani që shpërthen në Kongo vret 15 vetë, mijëra të tjerë evakuohen

Vullkani që shpërthen në Kongo vret 15 vetë, mijëra të tjerë evakuohen

Një rrjedhje lavash në Kongon lindore la të vdekur të paktën 15 persona duke shkatërruar 500 shtëpi, thanë zyrtarët dhe të mbijetuarit e këtij shpërthimi që ndodhi këtë të diel.

Shpërthimi në malin Nyiragongo të shtunën në mbrëmje bëri që rreth pesë mijë njerëz të largoheshin nga qyteti i Goma përtej kufirit afër Ruandës, ndërsa 25 mijë të tjerë kërkuan strehim në veriperëndim në Sake, shkruan Euronews, transmeton klankosova.tv

Më shumë se 170 fëmijë kishin ende frikë se mund të zhduken teksa zyrtarët e UNICEF thanë se po organizonin qendra tranziti për të ndihmuar fëmijët e pashoqëruar pas kësaj katastrofe.

Ajri mbeti i dendur nga tymi për shkak të asaj se sa shtëpi kishin marrë flakë kur erdhi lava.

“Njerëzit janë akoma në panik dhe janë të uritur. Ata as nuk e dinë se ku do të kalojnë natën”, tha banori Alumba Sutoye.

Diku tjetër, autoritetet thanë të paktën pesë persona të tjerë kishin vdekur në një përplasje kamioni ndërsa po përpiqeshin të evakuonin Goma, por shkalla e humbjes ende nuk ishte përcaktuar në disa nga komunitetet më të goditura.

Banorët thanë se kishte pak paralajmërim para se qielli i errët të kthehej në një ngjyrë të kuqe të zjarrtë, duke i dërguar njerëzit që vraponin për jetën e tyre në të gjitha drejtimet.

Një grua hyri në lindje dhe lindi ndërsa po ikte nga shpërthimi në Ruandë, tha transmetuesi kombëtar atje.

Goma është një qendër rajonale për shumë agjenci humanitare në rajon, si dhe misionin paqeruajtës të Kombeve të Bashkuara. Ndërsa Goma është shtëpia e shumë paqeruajtësve të OKB-së.