Fjalë Kyçe

Zbulohet një varianti i ri i COVID-19 në Vietnam

Zbulohet një varianti i ri i COVID-19 në Vietnam

Vietnami ka zbuluar një variant të ri të virusit COVID-19, i cili konsiderohet të jetë një kombini i variantit indian dhe britanik.

Ministri i Shëndetësisë së Vietnamit, Nguyen Thanh Long, tha se një virus i tillë është shumë i rrezikshëm, shkruan BBC, transmeton Klankosova.tv

“Ky virus mund të përhapet shpejt nga ajri”, thotë ministri.

Viruset shumohen gjatë gjithë kohës dhe shumica prej tyre janë edhe ngjitës, thonë zyrtarët.

Kërkimet tregojnë që vaksinat si Pfizer dhe AstraZeneca, janë shumë efektive kundër variantit indian pas dy dozave.

Derisa, rreziku më i lartë mbetet për njerëzit që janë të moshuar ose kanë ndonjë sëmundje shoqëruese.