Fjalë Kyçe

Zgjedhje me shumë të panjohura në Gjermani: Numri i të pavendosurve më i madh se kurrë

Zgjedhje me shumë të panjohura në Gjermani: Numri i të pavendosurve më i madh se kurrë

Sipas një sondazhi, katër nga dhjetë votuesit gjermanë nuk e dinë kë do ta votojnë në zgjedhjet e së dielës për Bundestag. Kështu, në fund të garës parazgjedhore, rezultati i saj është plotësisht i pasigurt.

Hardy Vent në zgjedhjet e mëparshme gjithmonë e dinte kë të votonte. Tani ky gjerman 69-vjeçar thotë se nuk ka asnjë kandidat për ta bindur që të votojë vetëm për të. Kujt t’i jepet një votë tjetër, cili bllok duhet të jetë më i fortë në parlament? Më në fund, anëtarët e parlamentit zgjedhin një kancelar të ri.

Kush është një pasardhës i denjë i Angela Merkel? Kandidatja e të Gjelbërve, Analena Berbock, Social Demokrati Olaf Scholz apo Demokristiani, Armin Lachet?

“Këtë herë është veçanërisht e vështirë. Nuk më pëlqen asnjëri prej të treve”, thotë Vent, i cili sapo po bën pazar në Bon, në perëndim të Gjermanisë, shkruan dw.

Shumë të panjohura

Shumë gjermanë mendojnë si Vent. Instituti Allensbach kreu një sondazh javën e kaluar me urdhër të së përditshmes Frankfurter Allgemeine Zeitung, sipas së cilës 40 për qind e qytetarëve që duan të shkojnë në votime nuk e dinë kë të votojnë.

Kjo është përqindja më e lartë deri më tani. Shkencëtari politik, Thomas Gschwend nga Universiteti i Mannheim nuk është i befasuar nga kjo. Sipas tij, një numër kaq i madh i votuesve të pavendosur u shkaktua nga ‘situata e re’ – largimi i Angela Merkel nga skena politike.

“Ne nuk kemi një kancelar që shkon në zgjedhje. Tre parti, jo dy, si më parë, po luftojnë për postin e kancelarit. Dhe nuk është shumë e qartë, më mirë të them, është plotësisht e paqartë se cilin koalicion do të marrim. Unë mund ta kuptojë se është më e vështirë tani të vendosësh kur të votosh”, shtoi ai.

Thomas Gschwend gjithashtu mori dokumentet e tij për votim me postë disa ditë më parë.

Fushata zgjedhore me dy blloqe është një gjë e së kaluarës

Historiania gjermano-britanike, Katja Hojer thotë se asnjë parti nuk ofron zgjidhje të reja dhe krijuese. Ajo shpjegon se temat kryesore nuk u ngritën gjatë sundimit të Angela Merkel – cilësia e jetës, mundësia e pagesës për kujdesin social ose lëvizshmërinë sociale.

“Për më tepër, as kandidatët nuk janë veçanërisht frymëzues, gjë që çon në që shumë votues të jenë të pavendosur sepse nuk duan asnjë prej tyre”, tha ajo.

Që nga themelimi i Republikës Federale të Gjermanisë në vitin 1949, ata kanë qenë vazhdimisht në garë për një kandidat konservator dhe Social Demokrat për kancelare. Vetëm në vitin 2002, liberali Guido Westerwelle u përpoq të prishë lojën e këtyre dy blloqeve, duke theksuar kandidaturën e tij, por pa shumë sukses.

Në konkurrencën e bllokut konservator dhe progresiv, liberalët gjermanë kanë qenë në krah të Kristian Demokratëve konservatorë që nga vitet 1980, ndërsa partia mjedisore e Gjelbër ka qenë në krah të Social Demokratëve. Dhe qytetarët që do t’i jepnin votat e tyre të Majtës Socialiste ose Alternativës Populiste të krahut të djathtë për Gjermaninë e dinin se partia që ata zgjodhën do të ishte në opozitë.

Rrathët e përparimit të rezultateve të sondazhit

Këtë vit llogaritjet e vjetra nuk zbatohen. Tre parti po luftojnë për postin e kreut të qeverisë. Është e mundur që asnjëri prej tyre të mos jetë në gjendje të formojë shumicën në Bundestag me vetëm një partner koalicioni. “Secila nga këto tri parti ishte udhëheqëse në një moment gjatë fushatës zgjedhore, dhe kjo nuk është e zakonshme”, thotë politikologu, Thomas Gschwend.

Ai shton se rezultatet e sondazheve tregojnë pakënaqësinë dhe pasigurinë e votuesve për shkak të fushatës zgjedhore dhe kandidatëve.

“Njerëzit nuk janë të kënaqur me thelbin e fushatës zgjedhore. Kur shikoni rezultatet e sondazheve nga fillimi i vitit e deri më sot, është një marifet i vërtetë”, tha ai.

Kush qëndron për vazhdimësinë?

Gschwend beson se ishte një “gabim i madh” i Kristian Demokratëve të mendonin se Armin Lachet automatikisht do të shndërrohej në një kandidat për kancelar i cili përfaqëson vazhdimësinë në lidhje me epokën e Angela Merkel. Politika e tij, megjithatë, përkon kryesisht me politikën e fitueses katër herë të zgjedhjeve, Angela Merkel. Por shumë vëzhgues e shohin personalitetin e tij si një kontrast të fortë me stilin paqësor të qeverisjes së Angela Merkelit.

Gschwend kujton se jo çdo simpatizant i ish-kancelares gjermane është gjithashtu një mbështetës i Bashkimit Demokristian (CDU). Angela Merkel mobilizoi shumë vota jashtë partisë, veçanërisht në pjesën femërore të popullsisë.

“Unë i quaj ata votues të Angela Merkel ose Demokratët e saj Kristianë, pak si Demokratët e Reganit në Shtetet e Bashkuara”, shtoi ai.

Vendimi i minutës së fundit

Kandidati socialdemokrat, Olaf Scholz e paraqet veten si një politikan të vazhdimësisë. Ai kryeson në sondazhet aktuale.

“Mund të mos jetë emocionuese, por të paktën nuk do të jetë rrënjësisht e ndryshme nga situata aktuale, e cila duket e qëndrueshme për njerëzit, edhe pse jo ideale”, tha Katja Hojer.

Sidoqoftë, nuk ka gjasa që ai të fitojë më shumë se përqindja aktuale në sondazhe, sepse partia e tij është ende jopopullore.

Cila parti do të fitojë atëherë?

“Unë nuk do të vë bast për askënd”, thotë Gschwend.

Pas zgjedhjeve, mund të kalojë shumë kohë para se të formohet një qeveri koalicioni. Sido që të jetë, ata që duan të shkojnë në votime do të duhet të marrin një vendim deri të dielën në mbrëmje.

Dhe Hardy Venty i Bonit dëshiron të ushtrojë të drejtën e tij për të votuar.

“Po, unë do të shkoj atje”, thotë ish-shoferi i taksisë, duke treguar poshtë rrugës drejt një vendvotimi që do të jetë në shkollën fillore.

Atje, fëmijët luajnë në oborrin e shkollës. Sidoqoftë, do të ketë kuti votimi në atë ndërtesë më 26 shtator. Ndoshta Vent do të vendosë kujt do t’i japë votën e tij deri atëherë.