Fjalë Kyçe

Edhe një ‘sasi e moderuar’ vere mund të dëmtojë zemrën tuaj

Edhe një ‘sasi e moderuar’ vere mund të dëmtojë zemrën tuaj

Një skanim alarmant i zemrës kanë zbuluar dëmet që pirja e rregullt e alkoolit mund të shkaktojë mbi këtë organ, shkruan Daily Mail, përcjell Gazeta Alo.

Dëshmitë tashmë janë të qarta dhe tregojnë se  konsumimi i tepërt i alkoolit rrit rrezikun e zhvillimit të rrahjeve të parregullta të zemrës.

Por tani shkencëtarët kanë gjetur se madje edhe dy gota vere në ditë është e mjaftueshme për të dëmtuar sinjalet elektrike që kontrollojnë ritmin e organit.

Studiuesit kanë nxjerrë tani imazhe që tregojnë dallimin mes zemrave të joalkoolistëve dhe atyre që konsumojnë sasi ‘të moderuara’.  /Gazeta Alo