Fjalë Kyçe

Hani dy banane në ditë për një muaj rresht, do ndodh mrekullia me trupin tuaj

Hani dy banane në ditë për një muaj rresht, do ndodh mrekullia me trupin tuaj

Bananet konsiderohen të jenë një ushqim i rëndësishëm, por shpeshherë ne i nënvlerësojmë ato.

Kjo mrekulli, e mbështjellë me lëvore të verdhë është e lartë në sheqerna natyrale, fruktozë dhe saharozë, vitamina, minerale dhe fibra, transmeton lajmi.net.

Hulumtimet kanë treguar që bananet e pjekura përmbajnë TNF, e cila bllokon rritjen e qelizave të tumorit dhe përhapet duke nxitur apoptozën.

Poashtu, konsumimi i frutit në baza ditore mund të sjellë përfitime të shumta. Bananet kanë shumë përfitime të tjera, krahas asaj të luftimit të kancerit.

Më poshtë do gjeni ato më të rëndësishmet:

– Ua shton energjinë

– Parandalon urthin

– Trajton kapsllëkun

– Ndihmon në shtypjen e gjakut

– Trajton ulçerën

– Trajton aneminë

– Lufton depresionin.