Fjalë Kyçe

Ja çfarë ndodh nëse hani një avokado në ditë

Ja çfarë ndodh nëse hani një avokado në ditë

Nëse e doni avokadon, e dini se ato janë fruta me një strukturë të butë kremoze. Ju gjithashtu e dini që avokadot duket se shfaqen praktikisht kudo.Ato thuhet të jenë shumë të shëndetshme për organizmin e njeriut saqë efektet e tyre të dobishme arrijnë deri në parandalimin e sëmundjes së kancerit, transmeton Gazeta Metro

Ja disa nga vetitë e shëndetshme që avokado përmban në vete për ju:

Zemër më të shëndetshme-Hani avokado për të ulur presionin e gjakut, për të zvogëluar trigliceridet dhe zhvillimin e ngadaltë të pllakës arteriale, zvogëloni shanset për ritëm jonormal të zemrës dhe sulm në zemër. Në fakt, një avokado në ditë mund të zvogëlojë mundësinë e vdekjes së papritur kardiake.

Humbje peshe-Pavarësisht nga përmbajtja e lartë e yndyrës së avokados, ngrënia e tyre mund t’ju ndihmojë të humbni peshë. Avokadot përmbajnë si fibra të patretshëm ashtu edhe të tretshëm. Fibra e tretshme ushqen bakteret tuaja të zorrëve, duke i mbajtur ato të lumtur dhe të shëndetshëm në mënyrë që ato të punojnë jashtëzakonisht shumë për ju. Ajo ngadalëson kalimin e ushqimit, kështu që ju thithni më mirë ushqimin. Ato kontrollojnë gjithashtu pikat e sheqerit në gjak, kështu që trupi juaj nuk e ruan yndyrën aq lehtë.

Shikim më të mirë-Avokadot përmbajnë dy karotenoide shumë të rëndësishme – lutein dhe zeaxanthin. Karotenoidet janë antioksidantë që largojnë radikalet e lira nga trupi juaj (radikalet e lira krijohen gjatë aktiviteteve të përditshme). Të dy luteina dhe zeaxanthin janë të nevojshme për shëndetin e syve. Këto dy karotenoide funksionojnë mirë veçmas por funksionojnë edhe më mirë së bashku.Ata janë karotenoidet e vetme që mbledhen në makula, një zonë e syrit e domosdoshme për shikimin.

Parandaloni kancerin-Avokadot mund të ndihmojnë në parandalimin e kancerit. Në laborator, avokadot tregohet se ngadalësojnë rritjen e qelizave të kancerit të prostatës. Ata gjithashtu duket se zvogëlojnë efektet anësore të kimioterapisë. Antioksidantët dhe yndyrnat e shëndetshme mund të jenë në gjendje t’ju ndihmojnë të luftoni kancerin dhe efektet anësore të kimioterapisë.

Flokë dhe lëkurë me shkëlqim-Acidi Pantothenik (Vitamina B5) gjendet pothuajse në çdo produkt të kujdesit për lëkurën dhe flokët. Avokadot përmbajnë 45% të acidit pantothenik. Vendosja e B5 në lëkurë ndihmon në shërimin e plagëve. Ajo gjithashtu mund të zvogëlojë puçrrat në fytyrë, duke përfshirë numrin e njollave.Pavarësisht nëse i hani ato apo i vendosni në fytyrë dhe flokë, ose përdorni vaj avokado, mund të shihni lëkurë më të re në pamje, plagë që shërohen më shpejt dhe më pak puçrra. Duke pasur parasysh të gjitha këto përfitime shëndetësore, nuk mund të thuani jo avokados.