Fjalë Kyçe

Ja si të shpëtoni njëherë e mirë prej ngjyrës së verdhë të dhëmbëve

Ja si të shpëtoni njëherë e mirë prej ngjyrës së verdhë të dhëmbëve

Nëse nuk e keni këtë problem me siguri keni menduar se po flasim për tartarin si ushqim, por jo nuk është ky rasti.

Është një lloj sëmundje që ndodh kur harroni rregullat kryesore të pastërtisë: Ti lani ato 3 herë në ditë, të përdornin fijen dentare dhe ti shpëlani pas ngrënies.

Kur tartari bëhet pjesë e dhëmbëve tuaj mund të kthehet në një sëmundje sërioze përtej faktit që nuk është e këndshme për personin që e ka. Më poshtë janë disa mënyra për t’ju ndihmuar:

Sodë buke dhe kripë: kjo është mënyra më e dëgjuar sepse soda ka një efekt antibakterial dhe gjithashtu ndihmon në zbardhimin e dhëmbëve.

Lëkura e portokallit: Keni menduar ndonjëherë cfarë mund të bëni me lekurën e mbetur të portokallit?

Nëse jo mësojeni tani. Fruta të tilla si limoni, portokalli, qitro janë shumë efektivë për të hequr shenjat sepse përmbajnë acide. Mund të fërkoni dhëmbët me lëkurën për 2-3 minuta ose mund të bëni një pastë me të.

Lengu i limonit: Mund të shkëmbeni lekurën e portokallit me limonin për rezultate më të shpejta. Përdoreni lëngun e tij si një pastë, transmeotn living.al.

Farat e susamit: Këto fara bëjnë mirë për shendetin kur I hani por mund ti përdorni dhe për dhëmbët pasi ato kanë një veti si skrabi, pastrojnë dhe I bejnë dhëmbët tuaj të shkëlqejnë.

Vaji i kokosit: Ky lloj vaji përthith papastertitë që ndodhen në gojën tuaj dhe ka të njëjtin efekt si një antibakterial.

Luleshtrydhet dhe domatet: Nuk kishit menduar për një kombinim të tillë jemi të sigurt, por janë të pasura me vitamin C dhe mund ti përdornin nqs portokalli dhe limoni nuk ju pëlqen. Shtypini në formën e një paste dhe aplikojini në dhëmbët tuaj.