Fjalë Kyçe

Ja si t’i luftojmë aknet në fytyrën tonë

Ja si t’i luftojmë aknet në fytyrën tonë

Puçrrat nuk janë të dashura për askënd, por gjetja e një trajtimi për të luftuar aknet që të funksionojë mund të jetë një sfidë më vete. Për fat të mirë, ekzistojnë mundësitë natyrore që me të vërtetë luftojnë akneve. Vaji i çajit jeshil është një nga mrekullitë e natyrës për puçrrat  sipas “WebMD.”

1Vaj kokosit dhe çaji: Vaji i kokosit punon mirë për hidratimin e lëkurës. Kur luftoni aknet, ju duhet ta mbani lëkurën e hidratuar kështu që vaji i kokosit mund të funksionojë për këtë gjë. Kombinon 1 lugë çaji vaj kokosit dhe dy deri tre pika vaj çaji jeshil së bashku. Aplikoni në zonat e prekura dhe lëreni të për disa orë para se të lani me një pastrues.

  1. Sode buke dhe vaj çaji jeshil: Soda e bukës mund të ndihmojë në mbajtjen e lëkurës të hidratuar, sipas “WebMd.” Ajo gjithashtu bën një skrab të lehtë dhe efektiv për të ndihmuar në shërimin e plagëve. Kombinoni një lugë gjelle sode buke dhe dy lugë ujë për të bërë një paste. Shtoni dy deri tre pika të vajit të çajit jeshil. Aplikojeni në fytyrë për dy deri tre minuta dhe pastaj lani lëkurën
  2. Aloe vera dhe vaj çaji jeshil: Efikas për trajtimin e lëkurës dhe hidratimin. Aloe vera kombinon shumë me vajin e çajit jeshil për të trajtuar aknet, sipas WebMd. Kombinoni një lugë aloe vera dhe tetë pika vaj të çajit jeshil. Aplikojeni për 30 minuta para se të shpëlani me ujë të ngrohtë.