Fjalë Kyçe

Këto janë ushqimet më të mira për shëndetin e zemrës

Këto janë ushqimet më të mira për shëndetin e zemrës

Ushqimet e mëposhtme janë cilësuar si më të mirat për shëndetin e zemrës, sepse ulin nivelin e kolesterolit në gjak, mbrojnë muret e arterieve apo kontrollojnë nivelin e sheqerit.

» Vaji i ullirit

Zgjidheni të përgatitur nga shtypja e parë e ullinjve, me metodën e quajtur ”të ftohtë”, një markë të besuar dhe pas blerjes mbajeni në vend të errët, sepse vaji i mirë është shumë i ndjeshëm ndaj dritës.

» Tërshëra

Në të gjitha format që mund ta hasni ajo ndihmon zemrën tuaj, duke ulur kolesterolin e keq. Ajo gjithashtu ju bën të ndiheni më i ngopur, duke mbajtur konstante nivelet e sheqerit në gjak dhe duke ju mbrojtur nga “sulmet e urisë” që mund t’ju bëjnë të hani ushqime jo të shëndetshme.

» Vera e kuqe

Duhet të zgjedhësh verë cilësore dhe ta pish rregullisht, jo të mos kujtohesh gjithë javën dhe në fundjavë ta teprosh. Kujdes nëse pini aspirinë apo merrni ndonjë mjekim tjetër.

» Patatet e ëmbla

Janë një zëvendësues shumë i mirë i patateve të zakonshme, sidomos për ata që vuajnë nga diabeti, sepse nuk e rrisin nivelin e sheqerit në gjak si patatet e tjera.

» Mollët e freskëta dhe mollët e thata

Sipas studimeve më të fundit, jo vetëm mollët e freskëta, por edhe ato të thata i bëjnë mjaft mirë shëndetit të zemrës suaj.

» Erëzat

Kujdes me kanellën, nëse keni probleme me mëlçinë

» Çokollata e zezë

Duhet të përmbajë minimumi 70% kakao.

» Salmoni

» Fasulet e zeza

» Farat e lirit

» Arrat

» Bajamet

» Portokallja

» Karota

» Boronicat

» Kosi me pak yndyrë

» Qershitë

» Brokoli

»Specat e kuq (jo djegës)

» Asparagët

» Domatet

» Spinaqi