Fjalë Kyçe

Kremë nate antirrudhë me mollë dhe vaj ulliri

Kremë nate antirrudhë me mollë dhe vaj ulliri

Pas një dite të lodhshme, stresuese dhe ajrit të ndotur dhe me pluhur gjatë gjithë ditës, lëkura juaj meriton kujdes dhe llastim gjatë natës.
Këtu është një recetë e natyrore me mollë për të ushqyer dhe rigjallëruar lëkurën tuaj gjatë natës, e rekomanduar nga vetë dermatologet bashkëpunëtore të gazetës “Super Shëndeti”.

Mollët janë të pasura me vitamina A, B dhe C, si dhe beta-carotene, acid malik dhe antioksidantë. Këto ushqyes ndihmojnë në ruajtjen e shëndetshme dhe të re të lëkurës.

Acidi malik, duke qenë një acid alfa hidroksid, konsiderohet i mirë për mbajtjen e lëkurës të butë dhe të lëmuar për shkak të vetive të saj të lulëzuese. Antioksidantët e pranishëm në mollë gjithashtu ndihmojnë lëkurën të jetë rrezatuese dhe e rinovuar.

Ky krem nate gjithashtu përfshin vajin e ullirit ekstra të virgjër dhe ujin e trëndafilit. Si vaji i ullirit ashtu edhe uji i trëndafilit ndihmojnë në përmirësimin e tonit të lëkurës dhe reduktojnë pigmentimin.

Vaji i ullirit gjithashtu punon si një zbutës natyrale dhe vonon efektet e plakjes në lëkurë, për shkak të yndyrave të saj të shëndetshme dhe antioksidantëve.

Uji i trëndafilit është një ndihmë e mrekullueshme për bukurinë, pasi zbut aknet, mban ekuilibrin e pH të lëkurës, shëron plagët, rigjeneron indet e lëkurës dhe ngadalëson proçesin e plakjes. Ka veti qetësuese, antirrudhe, anti-inflamatore dhe antioksiduese, për të mos përmendur erën e këndshme.

PËRGATITJA: Pritni një mollë në dy gjysma. Hiqni farat. Priteni mollën në copa të vogla. Vendosni copat në një grirëse dhe shtoni gjysmë filxhani vaj ulliri.

Aktivizoni grirësen për rreth pesë deri në shtatë minuta derisa përzierja të ketë një dendësi të butë dhe të trashë. Futeni në një qelqi. Ngrohni përzierjen në banjë mari për disa minuta derisa të vlojë.Hiqeni përzierjen nga banja mari dhe lëreni që të ftohet.

Pastaj, hidhni gjysmë gote me ujë trëndafili.Së fundmi, ruajeni në një enë të sterilizuar. Tani keni krem nate natyral të bërë nga molla. Ju mund ta ruani atë në frigorifer për katër deri në gjashtë ditë, duke përdorur një pjesë të tij çdo ditë.

SI PËRDORET: Pastroni fytyrën dhe qafën me një pastrues të butë dhe thajeni. Aplikoni kremin në lëkurën tuaj me gishta, duke e fërkuar butësisht në një lëvizje rrethore.

Lëreni të aplikuar për gjatë gjithë natës.Në mëngjes, shpërlajeni kremin me ujë të vakët. Përveç përdorimit të saj në fytyrë dhe qafë, ai është shumë i mirë edhe për duart dhe këmbët. Ai është i përshtatshëm për të gjitha llojet e lëkurës, duke përfshirë edhe lëkurën e ndjeshme.