Fjalë Kyçe

Nëse vuani nga tensioni i latë, shmangni patjetër këto ushqime

Nëse vuani nga tensioni i latë, shmangni patjetër këto ushqime

Tensioni i lartë ose hipertensioni është një gjendje tepër e rrezikshme, e cila prek një numër të madh njerëzish.

Për të pasur këtë gjendje nën kontroll, duhet vetëm të jetoni një jetë të shëndetshme dhe bëni një dietë të mirë ushqimore, si dhe ushtrimet fizike, transmeton lajmi.net.

Por, tensioni i lartë bëhet i menaxhueshëm, nëse ndiqet një dietë e caktuar dhe nëse mund të shmangni disa lloje ushqimesh, siç janë:

Fasulet e konservuara

 

Supe e gatshme

 

Ushqimet e ngrira

 

Ëmbëlsirat

 

Mishi dhe nënproduktet e paketuara të tij

 

Produkte domatesh të konservuara