Fjalë Kyçe

Shafrani i Indisë dhe mjalta, antibiotiku për të cilin mjekët nuk duan të flasin

Shafrani i Indisë dhe mjalta, antibiotiku për të cilin mjekët nuk duan të flasin

Antibiotikët konvencionalë përdoren mjaft shumë. Sipas Qendrave Amerikane për Kontrollin e Sëmundjeve (CDC), një numër i madh antibiotikësh përshkohen mesatarisht për çdo 1.000 njerëz.

Por, shumica e problemeve shëndetësore mund të trajtohen me sukses me disa ilaçe natyrore siç është mjalti dhe shafrani i Indisë, transmeton lajmi.net.

“Hulumtimi ynë është i pari që tregon qartë se këto produktet në shumë raste mund të zëvendësojnë antibiotikët”, pati deklaruar Dr. Dee Carter, një studiues mbi efektshmërinë e antibiotikëve.

Sidoqoftë, për të pasur një antibiotik të efektshëm natyral ju duhet të ndiqni rregullat e mëposhtme:

Përbërësit

¼ e filxhanit mjaltë e përpunuar

1 lugë çaji shafran i Indisë

2 pika vaj esencial të piperit të zi (ose vaj kokosi për absorbim më të madh)

Instruksionet:

Përzieni ¼ e filxhanit mjaltë me një lugë çaji pluhur shafran të Indisë.

Përzieni mirë, mbuloni, dhe ruajeni përzierjen në temperaturë të dhomës.

Trazojeni pas çdo përdorimi.