Fjalë Kyçe

Shërimi nga koronavirusi mund të zgjatë 18 muaj, e në disa raste edhe deri pesë vjet

Shërimi nga koronavirusi mund të zgjatë 18 muaj, e në disa raste edhe deri pesë vjet

Covid-19 u shfaq vetëm në fund të vitit 2019, por tashmë ka shenja se mund të duhet një kohë e gjatë që disa pacientë të kthehen në shëndet të plotë.

Koha e rikuperimit do të varet në radhë të parë nga koha sa ka qëndruar i sëmurë pacienti. Disa njerëz do ta kalojnë sëmundjen shpejt, por për të tjerët mund të lindin probleme që zgjasin më tepër.

Mosha, gjinia dhe çështjet e tjera shëndetësore rritin rrezikun për t’u sëmurë më seriozisht nga Covid-19. Sa më invaziv të jetë trajtimi që ju merrni, dhe sa më gjatë të kryhet ky trajtim, aq më shumë kohë ka të ngjarë të marrë edhe rikuperimi juaj.

Po sikur të kem vetëm simptoma të buta?

Shumica e njerëzve që marrin Covid-19 do të zhvillojnë vetëm simptomat kryesore – një kollë ose ethe. Por ata mund të përjetojnë dhimbje trupi, lodhje, dhimbje të fytit dhe dhimbje koke.

Kolla fillimisht është e thatë, por disa njerëz pas një kohe do të fillojnë të nxjerrin kollë me bazë mukozën që përmban qeliza të vdekura të mushkërive të dëmtuara nga virusi.

Këto simptoma trajtohen me pushim në shtrat, shumë lëngje dhe lehtësim të dhimbjes me ilaçe siç është paracetamoli. Njerëzit me simptoma të buta duhet të bëjnë një shërim të mirë dhe të shpejtë. Ethet duhet të qetësohen në më pak se një javë, megjithëse kolla mund të zgjasë.

Një analizë e Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) e të dhënave kineze thotë se duhen mesatarisht dy javë për tu rikuperuar.

Po sikur të kem simptoma më serioze?

Sëmundja mund të bëhet shumë më serioze për disa të tjerë. Kjo ka tendencë të ndodhë rreth ditës së shtatë deri atë të 10 të infeksionit.

Transformimi mund të jetë i papritur. Frymëmarrja bëhet më e vështirë dhe mushkëritë fillojnë të acarohen. Kjo për shkak se megjithëse sistemi imunitar i trupit po përpiqet të luftojë virusin – në të vërtetë është tepër reagues dhe trupi pëson dëme kolaterale.

Për këtë arsye, disa njerëz do të duhet të shtrohen në spital për terapinë e oksigjenit.

GP Sarah Jarvis thotë: “gulçimi mund të marrë ca kohë të konsiderueshme për t’u përmirësuar … trupi po merr përsipër dhëmbje dhe pezmatime.” Ajo thotë se mund të duhen dy deri në tetë javë për t’u rikuperuar, pasi lodhja edhe mund të zgjat.

Po sikur të kem nevojë për kujdes intensiv?

OBSH vlerëson se një në 20 persona do të ketë nevojë për trajtim intensiv, i cili mund të kërkojë trajtim intensiv si dhe të vihet në ventilatori.

Duhet kohë për tu rikuperuar nga trajtimi në një njësi të kujdesit intensiv ose kritik, pavarësisht nga sëmundja. Pacientët pastaj duhet të zhvendosen në një repart të rregullt para se të shkojnë në shtëpi.

Dr Alison Pittard, Dekan i Fakultetit të Mjekësisë Intensive të Kujdesit, thotë se mund të duhen 12 deri në 18 muaj për t’u rikthyer në normale pas ndonjë trajtimi në kujdesin intensiv.

Kalimi i një kohe të gjatë në një shtrat spitalor çon në humbje të masës së muskujve. Pacientët do të jenë të dobët dhe muskujt dhe kjo do të marrë kohë për t’u ngritur përsëri në gjendjen e mëparshme. Disa njerëz do të kenë nevojë për fizioterapi për të ecur përsëri.

Për shkak të asaj që kalon trupi në trajtim intensiv, ekziston edhe mundësia e deliriumit dhe çrregullimeve psikologjike.

“Duket se ka një element të shtuar me këtë sëmundje – lodhja virale është padyshim një faktor i madh,” thotë Paul Twose, fizioterapist i kujdesit kritik në Bordin e Shëndetit të Cardiff dhe Universitetit Vale.

Ka pasur raporte nga Kina dhe Italia për dobësim të trupit, gulçim pas çdo niveli të ushtrimit, kollitjes së vazhdueshme dhe frymëmarrjes së parregullt. Plus, keni nevojë për shumë gjumë.

“Ne e dimë se pacientët marrin një periudhë të konsiderueshme, potencialisht muaj, për t’u rikuperuar.”

Por është e vështirë të përgjithësohet. Disa njerëz kalojnë periudha relativisht të shkurtra në kujdes kritik, ndërsa të tjerët janë të ajrosur me javë të tëra.

A do të ndikojë koronavirusi në shëndetin tim afatgjatë?

Ne nuk dimë me siguri pasi nuk ka të dhëna afatgjata, por mund të shikojmë kushte të tjera.

Sindromi i shqetësimit të frymëmarrjes akute (i quajtur Ards) zhvillohet në pacientët, sistemi imunitar i të cilëve shkon në limit, duke shkaktuar dëme në mushkëri. “Ka vërtet të dhëna të mira që, edhe pesë vjet pas kësaj, njerëzit mund të kenë vështirësi të vazhdueshme fizike dhe psikologjike,” thotë z. Twose.

Dr James Gill, një mjek i përgjithshëm dhe pedagog në Shkollën Mjekësore Warwick, thotë se njerëzit gjithashtu kanë nevojë për mbështetje të shëndetit mendor për të përmirësuar shërimin.

“Ju jeni duke e marrë frymë të vështirë, atëherë mjeku thotë” Ne duhet t’ju vendosim në një ventilator. Ne duhet t’ju bëjmë të flemë. A doni t’i thoni lamtumirë familjes suaj? ”

“PTSD [çrregullimi i stresit post-traumatik] te këta pacientë me gjendje më të rëndë nuk është befasuese. Do të ketë plagë të konsiderueshme psikologjike për shumë njerëz.”

Mbetet mundësia që edhe te disa raste të buta pacientët të mbeten me probleme shëndetësore afatgjata – siç është lodhja.

Sa njerëz janë rikuperuar?

Marrja e një pasqyre të saktë është e vështirë. Që nga 15 Prilli, Universiteti Johns Hopkins raportoi se rreth 500,000 njerëz ishin shëruar nga dy milion të infektuar në gjithë botën.

Por vendet përdorin metoda të ndryshme regjistrimi. Disa nuk po publikojnë shifra të rimëkëmbjes dhe shumë infeksione të buta do të mungojnë. Modelet matematikore kanë vlerësuar midis 99-99.5% të njerëzve shërohen.

A mund të na kap përsëri Covid-19?

Ka pasur shumë spekulime, por shumë pak prova, se sa i qëndrueshëm është imuniteti. Nëse pacientët kanë luftuar me sukses virusin, ata duhet të kenë krijuar një përgjigje imune.

Raportet e pacientëve të infektuar për here të dytë thjesht mund të jenë një prove se ata gabimisht  u regjistruan se ishin të lirë nga virusi.