Fjalë Kyçe

Si ta reduktoni kortizolin në trup?

Si ta reduktoni kortizolin në trup?

Trupi jonë prodhon kortizol kur jemi të stresuar, dhe ky hormon ka funksione të ndryshme.

Më saktësisht e mirëmban homeostazën e trupit, e rregullon shtypjen e gjakut, inflamacionin, funksionet e zemrës, aktivitetin metabolik, funksionin e enëve të gjakut dhe aktivitetin e sistemit nervor qendror, transmeton Telegrafi.

Ky hormon prodhohet nga gjëndrat e veshkave, të cilat janë dy gjëndra të vogël që gjenden mbi veshka.

Pavarësisht të gjitha funksioneve që ka, kortizoli gjithashtu luan rol kyç në mënyrën se si trupi i tret karbohidratet, lipoidet dhe proteinat.

Sidoqoftë, stresi kronik mund të shpie në prodhim të tepërt të kortizolit, e kjo pastaj shpie në efekte të shumta anësore, siç është ankthi, depresioni, sistemi i dobët i imunitetit, shtypja e lartë e gjakut, sëmundjet e zemrës, etj.

Kështu, në mënyrë që ta mbajmë kortizolin në nivele stabile, ju duhet t’i ndiqni këto këshilla:

– Bëni ushtrime rregullisht në mënyrë që ta lironi stresin dhe emocionet tjera negative

– Nivelet e kortizolit mund të zvogëlohen edhe me ndihmën e një diete të shëndetshme, e cila është e pasur me fibra dhe proteina, dhe me ushqime si vezët, peshku, mishi pa yndyrë, perimet, pemët citrike, etj.

– Mungesa e gjumit është ndërlidhur me reagim negativ në trup dhe stres, kështu që duhet ta krijoni një rutinë të shëndetshme të gjumit për t’i ulur nivelet e kortizolit

– Meditimi i zvogëlon nivelet e kortizolit, sepse e trajton ankthin dhe stresin.