Fjalë Kyçe

 Studiuesit: Alkooli dhe kafeja mund të jenë çelësi i të jetuarit gjatë

 Studiuesit: Alkooli dhe kafeja mund të jenë çelësi i të jetuarit gjatë

Njerëzit të cilët pinë vlera të moderuara të alkoolit ose kafesë dhe janë mbipeshë në 70-tat e tyre jetojnë më gjatë jetë, sipas studiuesve në UC Institutin e Irvine për çrregullime neurologjike.

Studiuesit inicuan një studim në vitin 2003 për të parë se çfarë i bën njerëzit të jetojnë deri në 90 vjeç, transmeton lajmi.net.

Ata thanë se pjesëmarrësit në studimin e tyre pinin një sasi të moderuar të alkoolit ose kafesë, gjë që i bënte të jetonin më gjatë se ata që nuk kishin marrë asnjërën prej tyre.

Përveç kësaj, njerëzit që ishin mbipeshë në 70-tat e tyre jetonin më gjatë se njerëzit që ishin nën peshë.

Studime paraprake konkluduan se alkooli vetëm se shkurtonte jetën e njeriut.