Fjalë Kyçe

Tani ka më pak persona të shtrirë në Klinikën Infektive

Tani ka më pak persona të shtrirë në Klinikën Infektive

Në Kliniken Infektive janë të hospitalizuar 47 pacientë të prekur nga COVId-19.

Infektologu Salih Ahmeti në një përgjigje për KOHËN ka thënë se 6 pacientë janë me oksigjeno-terapi.

“I kemi tre pacientë që janë liruar, pasi gjendja e tyre është e mirë dhe kanë rezultuar negativë në testet e IKSHPK-së, ata do të vazhdojnë vetizolimin në shtëpi”, ka thënë Ahmeti.

Ndërkaq, deri më tani ka mbërritur në më shumë se 700 numri i personave të infektuar me Covid-19.

Mbrëmë sipas Institutit Kombëtar të Shëndetit Publik, janë regjistruar 34 raste të reja, që e çojnë totalin në 703. Rastet pozitive janë raste kontakti, 15 raste nga komuna e Gjilanit, 6 raste nga komuna e Prizrenit, 5 raste nga komuna e Ferizajt, 2 raste me vendbanim në Rahovec, 2 raste nga komuna e Dragashit dhe nga 1 rast në vendbanimet: Prishtinë, Skenderaj, Lladrovc-Malishevë dhe Zveçan.