Fjalë Kyçe

Tre fruta që me kënaqësi mund t’i shtoni në keto-dietën tuaj

Tre fruta që me kënaqësi mund t’i shtoni në keto-dietën tuaj

Nëse kohët e fundit keni filluar dietën ketogjene, mund të keni pyetur veten nëse frutat keto ekzistojnë.

Në fund të fundit, dieta keto është e famshme për faktin se është me yndyrë të lartë dhe karbohidrate të ulëta – dhe kushdo që i do frutat e di se ato kanë tendencë të kenë mjaft karbohidrate.

Por, në fakt, fruta të caktuar keto mund t’ju ndihmojnë të korrni edhe më shumë përfitime nga dieta.

Mos harroni: Gjithmonë bisedoni me mjekun tuaj përpara se të filloni ndonjë plan të ri të ngrënies, veçanërisht një kufizues si keto.

Këto janë disa nga frutat që mund t’i konsumoni:

Avokado
Avokado shpesh shoqërohen me perime, por super ushqimi i famshëm në të vërtetë është një frut. Shumica e planeve keto me fat të bëjnë vend për të – dhe madje mund të thuhet se avokado është burim i shëndetshëm i yndyrës së pangopur.

Ullinjtë
Një frut tjetër që shpesh ngatërrohet me perime, ulliri, ka një përmbajtje çuditërisht të lartë yndyre. Siç mund ta prisni, kjo i bën ata një shtesë të dobishme për shumë plane keto. Një studim mbi njerëzit me diabet të tipit 2 zbuloi se një dietë e përshtatur posaçërisht me keto – e cila përfshinte një sasi të vogël ullinjsh – mund të jetë efektive për përmirësimin e glicemisë dhe zvogëlimin e ilaçeve për ata pacientë.

Arrë kokosi
Uebfaqja Mastering Diabetes përshkruan këtë ushqim të pasur me yndyrë si një që përbën pjesën më të madhe të kalorive në shumë plane diete keto. Kjo është veçanërisht e vërtetë kur merrni parasysh sa i dobishëm mund të jetë vaji i arrës së kokosit. Kokosi i copëtuar ose kremi i arrës së kokosit mund të bëjnë një shtesë të shkëlqyeshme me yndyrë, të cilat janë përshkruar si kryesore për suksesin në keto.