Fjalë Kyçe

Vetitë e dobishme të lëkurës së limonit për shëndetit e njeriut

Vetitë e dobishme të lëkurës së limonit për shëndetit e njeriut

Lëkura e limonit përmban një numër të vitaminave, mineraleve alkaline dhe fibrave të tilla si kalciumi, kaliumi dhe vitamina C, të cilat i japin ushqyes trupit.

Gjithashtu përmban disa enzima të shëndetshme që ndihmojnë imunitetin në këto ditë të ftohta, transmeton KosovaPress.

Limoni nuk është vetëm i shëndetshëm dhe i shijshëm, ai gjithashtu vepron në mënyrë fantastike edhe në lëkurë. Nëse e keni hedhur lëvoren e limonit deri më tani, ju bashkë me të keni hedhur pesë deri në dhjetë herë më shumë vitamina se sa që ndodhen në limon.

Parandalimi i kancerit

Lëkura e limonit përmban salvestrol Q40 dhe limonelë, të cilat ndihmojnë në luftimin e kancerit. Limoni është gjithashtu antimikrobik, kështu që e mban organizmin larg nga infeksionet bakteriale dhe kërpudhat. PH e tyre e ulët gjithashtu i bën ata të përsosur për bukurinë dhe kujdesin personal, dhe kur aplikohen direkt në lëkurë, lëvorja e limonit zvogëlon njollat e krijuara nga dielli.

Shëndeti i kockave

Lëkura e limonit përmban sasi të mëdha të vitaminës C dhe kalciumit, dhe kështu ndihmon në përmirësimin dhe ruajtjen e shëndetit të kockave. Gjithashtu ndihmon në parandalimin e sëmundjeve të lidhur me kocka të tilla si poliartritit inflamator, osteoporoza dhe artriti reumatoid.

Shëndeti oral

Mungesa e vitaminës C mund të rezultojë në probleme të lidhura me dhëmbë të tilla si skorbuti, gjakderdhja dhe gingivat. Lëkura e limonit është e pasur me acid limoni, i cili rrit sasinë e vitaminës C në trup dhe kështu ndihmon në luftimin e problemeve të dhëmbëve.

Humbje peshe

Lëkura e limonit ndihmon në humbjen e kileve të tepërta në sajë të përbërësit pektin, i cili thith yndyrën në trup dhe zvogëlon absorbimin e kolesterolit nga ushqimi.

Redukton stresin oksidues

Lëkura e limonit përmban sasi të mëdha të agrumeve bioflavonoide që redukton stresin oksidues në trup. Ul nivelin e kolesterolit Për shkak të pranisë së flavonoideve polifenolike, lëvorja e limonit ndihmon në ruajtjen e nivelit të kolesterolit në trup.

Prania e kaliumit ndihmon në mbajtjen e presionit të gjakut. Përveç kësaj, lëkura e limonit gjithashtu ndihmon në parandalimin e sulmit në zemër dhe tru.

Redukton rrudhat dhe aknet

Është gjithashtu e dobishme në luftimin e problemeve të lëkurës si puçrra, rrudhave, njollave të errëta dhe pigmentimin. Lëkura e limonit është e pasur me antioksidues dhe kështu ndihmon në detoksifikimin e lëkurës.

Rritë imunitetin dhe përshpejton tretjen

Prania e fibrave ushqimore stimulon tretjen e shëndetshme për të rregulluar lëvizjen e zorrëve. Vitamina C ndihmon trupin të luftojë kundër infeksioneve.

Enët e gjakut

Prania e vitaminës P në limon parandalon gjakderdhje të brendshme, kështu që është e dobishme për trajtimin e presionit të lartë të gjakut.

Parandalon fillimin e diabetit

Një studim i kohëve të fundit i botuar në Journal of Life Sciences sugjeron që një ekstrakt limoni që përmban PMF, mund të parandalojë fillimin e diabetit. Hulumtimet kanë treguar se ekstrakti i lëvores së limonit ndihmon në uljen e niveleve të triglicerideve ose TG dhe kolesterolit.