Fjalë Kyçe

Parashikimi i motit për sot dhe nesër, ja për sa do të bien temperaturat

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës, ka njoftuar se sot dhe nesër temperaturat do të shënojnë rënie.

Sipas IHMK-së, temperaturave të larta që mbizotëruan mbi vendin tonë këtyre ditëve, po ju vie fundi.

Kjo si pasojë e fuqizimit të masave ajrore me origjinë nga veriperëndimi i Kontinentit dhe vranësirave të dendura dhe jostabile të cilat do të shfaqen ditën e premte, për të vazhduar edhe gjatë vikendit, shkruan Gazeta Alo.

Rrezet e diellit të cilat do të shfaqen në orët e hershme, gjatë ditës do të mbulohen nga vranësirat e dendura të cilat fillimisht do të shoqërohen me reshje shiu, e me rënien e temperaturave, reshjet e shiut në shumë territore do të transferohen në formë dëbore.

Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 0 deri 2 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 6-8 gradë Celsius.

Shtypja ajrore edhe pse do të ketë rënie, sërish mbetet mbi vlerat e normales.

Do të fryjë erë nga drejtimi i veriperëndimit, mesatare deri e fortë, ku në disa vende në Dukagjin mund të arrijë deri në 15m/s, ndërsa në rrafshin e Kosovës, kjo shpejtësi parashihet të arrijë deri 12m/s./Gazeta Alo/