Fjalë Kyçe

Moti në dy ditët e ardhshme, temperatura deri në 19 gradë

Moti në dy ditët e ardhshme, temperatura deri në 19 gradë

Në dy ditët e ardhshme do të mbajë mot i vranët dhe me intervale me diell.

Sipas Institutit Hidermterologjik të Kosovës, vranësirat vende-vende parashihen të shoqërohen me riga shiu (kryesisht ditën e premte).

“Vlerat e temperaturave minimale do të lëvizin ndërmjet 5-8 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 13-19 gradë Celsius. Do të fryjë erë kryesisht nga juglindja me shpejtësi 1-8m/s.”, thuhet në njoftim.

Sasitë e reshjeve të fundit sipas rrjetit të IHMK ishin:

Podujevë 27mm (litër për metër katror)

Malishevë 21mm

Prishtinë 20mm

Junik 18mm

Ferizaj 18mm

Kamenicë 18mm

Shajkoc 18mm

Dragash 15mm

Peja 9mm

Istog 7mm dhe

Tuxhec 7mm.