Fjalë Kyçe

Ky është moti për sot dhe ditët në vazhdim

Ky është moti për sot dhe ditët në vazhdim

Dita e sotme do të mbetet me kushte të njëjta meteorologjike, por nga e marta e tutje do të ketë fuqizim të masave ajrore me origjinë nga verilindja dhe veriperëndimi.

Përveç diellit, motin do ta karakterizojnë edhe vranësirat e dendura dhe të paqëndrueshme, ku vende-vende do të shoqërohen me riga lokale shiu, kurse në perëndim në viset malore me lartësi mbidetare mbi 1500m reshjet e shiut do të shoqërohen me fjolla të lehta bore, por që sasia e përgjithshme e reshjeve nuk parashihet të jetë e lartë.

Temperaturat minimale gjatë këtyre pesë ditëve të parashikimit, parashihen të lëvizin ndërmjet -2 deri 5 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 10-21gradë Celsius.

Shtypja atmosferike mbetet rreth vlerave të normales, por të martën do të pësojë rënie edhe nën vlerat e normales.

Do të fryjë erë kryesisht nga veriperëndimi me shpejtësi 1-11m/s, njofton Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës./Gazeta Alo/