Fjalë Kyçe

Shi dhe borë, ky pritet të jetë moti nesër e pasnesër në Kosovë

Shi dhe borë, ky pritet të jetë moti nesër e pasnesër në Kosovë

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar për motin që do të mbajë nesër e pasnesër në Kosovë.

IHMK ka thënë se do të mbajë mot kryesisht i vranët dhe vende-vende me reshje shiu, ndërsa në vise malore me lartësi mbi 1200m reshjet e shiut do të shoqërohen me fjolla bore.

Në fushat termike parashihet të kemi ndryshime të vogla, duke mbetur në amplituda afërsisht të njëjta me ditët paraprake, por që në fushat barike parashihet të ketë rritje graduale.

Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 1-3 gradë Celsius. ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 6-8 gradë Celsius.

Do të fryjë erë kryesisht nga juglindja me shpejtësi 1-7m/s.